Régen volt egy világítótorony a XI. kerületben? Bármennyire is hihetetlen, de igen. Bár esténként világított, elsődleges funkciója szerint mégis hősi emlékmű volt. A 2. világháború végén megsemmisült, a kommunisták pedig hallani sem akartak az újjáépítéséről.
A második világháborúban Magyarország hadat üzent az USA-nak. A magyar nagykövet bement a washingtoni külügyminisztériumba, majd átadta a hadüzenetet. Ezután a következő beszélgetés zajlott le:
Amerikai külügyminiszter: - Mi az Önök államformája?
Magyar nagykövet: - Királyság.
- Ki a királyuk?
- Nincs királyunk, kormányzónk van.
- Ki a kormányzójuk?
- Vitéz Nagybányai Horthy Miklós tengernagy.
- Van Önöknek tengerük?
- Nincs.
- Értem. Van az USA-val szemben területi követelésük?
- Nincs.
- Van valamilyen országgal szemben területi követelésük?
- Igen, például Romániával szemben.
- Értem. A románokkal szemben is hadat viselnek?
- Nem, ők a szövetségeseink.
Bár balliberális körökben felettébb népszerű a fenti vicc, de az már egyáltalán nem tréfadolog, hogy miért is váltunk király nélküli királysággá, és miért veszítettük el a tengeri kijáratunkat (és annyi minden mást is 1920-ban, Trianonban).
A Monarchia haditengerészetének mintegy ötödét tették ki a magyarok. A többi fegyvernemhez hasonlóan a haditengerészet kötelékében szolgáló honfitársaink közül is sokan haltak hősi halált szolgálatteljesítés közben. Az ő emlékük előtt adózva épült fel Budán, a Petőfi-híd (akkori nevén Horthy Miklós híd) budai hídfőjénél, a budai pillér északi oldalán a Császári és Királyi Haditengerészet Hősi Emlékműve. A 30 méteres alkotás az egykori magyar kikötőváros, Fiume (jelenlegi nevén Rijeka) világítótornyának kicsinyített mása volt. A talapzatot Horthy Miklós legendás cirkálója, a Novara hajóorra ihlette. A talapzatban emlékszobát alakítottak ki, benne számos haditengerészeti relikviával. Az impozáns emlékművet 1937. október 10-én avatták fel. Nem sokáig gyönyörködhettek benne a főváros polgárai: 1945 januárjában a németek a híddal együtt felrobbantották. A háború után hatalomra került kommunisták nemes egyszerűséggel beolvasztották a világítótorony maradványait. Magyarországon a szovjet megszállás évtizedeiben még beszélni sem volt szabad a világháborúk magyar katonáiról, hősként emlékezni róluk pedig egyenesen tilos volt.
Az áldatlan állapotnak 2016-ban vetett véget az Országgyűlés: június 10-ét a magyar haditengerészek és a hősi halált halt magyar haditengerészek emléknapjává nyilvánította.
Források:
https://index.hu/tudomany/tortenelem/2017/04/20/budapesten_is_allt_vilagitotorony/
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/multunk/igy-pusztult-el-budapest-egyetlen-vilagitotornya/
Fotók forrása: Fortepan